ANASAYFA         DOĞUMFOTO  EKİP          PAKETLER        GALERİLER         İLETİŞİM                                     

DİYETİSYEN AYŞEN ARICAN

DOĞUM SONRASI KİLO VERME

Kilo vermek için aceleci olmayın.

Anne sütü yapımı için zaten çok fazla enerji harcıyorsunuz, bu nedenle bir de sağlıksız yapılan zayıflama diyeti yaparsanız kilo verdiğiniz gibi sağlığınızdan olabilirsiniz. Üstelik kısa süre içinde sütünüz azalır ve bebeğinizi sütünüzden mahrum etmiş olursunuz.

Gebelik döneminde çok fazla kilo aldıysanız yapacağınız tek şey diyetisyen kontrolünde sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenmektir.

Sütünüzü arttırır gerekçesiyle çevrenizdeki bazı kişilerin önerileriyle şekerli gıdaları, şerbetleri yemeye devam ederseniz kilo veremediğiniz gibi süt veriminizi de arttıramazsınız.

Sağlıklı bir şekilde doğumda aldığınız kiloları vermek için bir diyetisyene gidebilir, ya da zayıflama bölümündeki yazıları takip ederek sağlıklı yeme alışkanlığı kazanabilirsiniz.

DOĞUM SONRASI FAZLA KİLOLARDAN KURTULMANIN YOLLARI

Gebelilik süresince anne adayının yaklaşık 10-12 kg alması hedeflenir. Ancak bazı kişiler bu kilodan fazlasını alarak vücutlarında daha fazla yağ depolanmasına neden olurlar. Doğumun hemen sonrasında loğusalık döneminde bebeğin bakımı ve beslenmesi konusunda acemilikler nedeniyle beslenmeye yeteri kadar önem verilmez. Genellikle “süt yapar” gerekçesiyle aşırı şeker ve şekerli yiyeceklerin tüketimi artar. Buna bağlı olarak da doğum sonrası kilolarda artış gözlenir.

Kilo vermek için bize danışan birçok kadın, kilolarının doğumlardan sonra oluştuğunu ve yıllarca üzerlerinde kaldığından yakınmaktadır. Bu kişilerin nasıl beslendiği ile ilgili sorduğumuz sorulara aldığımız yanıtlar ilginçtir. Doğum sonrası fazla kilolu olan kişiler her gün şekerli su tükettiklerini, tatlı yemeye aşırı düşkün olduklarını ve mideleri açlıktan kazındığı için devamlı yemek yemek istediklerini belirtirler.

Şişmanlık vücutta yağ miktarının fazla olmasıdır

Doğum sonrası kadının bedeni yeni doğmuş gibidir. Tüm hücreler çok hızlı bir şekilde yenilenmektedir. Doğum sonrası da olsa normal zamanda da olsa vücutta yağ miktarının artışına şişmanlık denir. Harcanan enerjiden daha fazla kalori alındığında bu durum ortaya çıkar. En önemli nedenleri, egzersizin azalması ve aşırı kalorili besinlerin tüketilmesi, lifli gıdaların ve sebze meyve tüketiminin azalmasıdır.

Doğum sonrası emzirme döneminin başladığı önemli bir dönemdir. Annenin günde ortalama 400-500 cc anne sütü üretmeye başladığı, hem kendisi hem de bebeği için özel beslenmeye gereksinim duyduğu bir dönemdir.

Emzirme döneminde enerji ve besin öğeleri ihtiyacı artar.

Gebelik süresince enerji ihtiyacınıza yaklaşık 300 kalori daha ilave gerekir. Doğum sonrası ise buna 300 kalori daha ilave edilmelidir. Örneğin gebe kalmadan önce 1800 kalori ihtiyacı olan bir kadın gebeliğinde 2100 kalori, emzirme döneminde ise 2400 kalori enerjiye ihtiyaç duyar.

Eğer gebeliğiniz süresince planlananın üzerinde kilo aldıysanız emzirme döneminde ilave enerjiyi almadan, sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün.

Emzirme döneminde bir avantajınız var o da, süt salgılamak için fazla enerji harcıyor olmanız. Her 1  ml süt için ekstra 7 kalori harcıyorsunuz. Bunu avantaja çevirebilirsiniz.

İşte doğum sonrası kilo vermeniz için birkaç püf nokta

 • Miktarı az ama kalorisi yüksek yiyeceklerden uzak durun.
 • Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için ilk 6 ay ona sadece anne sütü verin. Anne sütü veren annelerin kilo kontrolünü daha kolay sağladığı bilinmektedir.
 • Kilo vermek amacıyla yetersiz ve dengesiz beslenmekten, düşük kalorili sağlıksız rejimlerden uzak durmalısınız.
 • Günde 6 öğün az ve sık beslenin.
 • Günde en az 2 litre su içerek hem süt veriminizi artırın hem de metabolizmanızı hızlandırın.
 • Tüm besin gruplarından dengeli tüketin.
 • Kızarmış, kavrulmuş, aşırı kalorili şekerli gıdaları tüketmeyin.
 • Çeşitlilik ve denge yaratın:
 • Yediklerinizi kaydedin
 • Fiziksel aktivitenizi arttırın
 • Sakın aç kalmayın
 • Süt-yoğurt tüketimini ihmal etmeyin
 • Profesyonel yardım almaktan çekinmeyin

Eğer BKI değeriniz 25’in üzerindeyse geç kalmadan önlem alın ve bir diyetisyenden yardım alın. Biz diyetisyenler beslenme alışkanlıklarınızın doğru yönde değişmesini destekler, motive eder ve size bu konuda danışmanlık yaparız, kilo değişiminizi takip ederek kilo verirken sağlığınızı korumanıza yardımcı olur ve disiplininizi korumanıza yardımcı oluruz.

 • Kilo vermek uğruna sağlığınızdan olmayın MUCİZE, 1 HAFTADA 7 KİLO, GARANTİLİ ZAYIFLAMA…… VE Benzeri sözlere kanmayın. Bu sözleri söyleyenler sizin sağlığınızı değil paranızın peşindeki şarlatanlardır. Unutmayın aldığınız kadar enerji harcıyorsanız kilonuzu koruyabilir, aldığınızdan fazla enerji harcarsanız kilo verirsiniz. Egzersizi düzenli olarak hayatınıza geçiremezseniz tüm çabalarınız geçici sonuç verir.

Diyetisyen Aysen ARICAN

www.aysenarican.com

www.beslenmevediyet.org

aysenarican@diyetistanbul.com

0 212 3478930 (pbx)

Diyetistanbul